Silové psie Športy

  • Domov
  • Výcvik
  • Silové psie Športy

Silové psie Športy


Plemena typu bull potrebujú ku spokojnému životu aktivity, pri ktorých dostávajú možnosť využiť svoj obrovský temperament, silu a energiu. Príkladom týchto aktivit sú "psie silové športy", při ktorých psi využijú svou neuveriteľnú fyzickú a psychickú výdrž a sútaživého ducha. Patria sem : high jump, hang time, wall climbing, weight pull, weight pull sprint, tug of war a doplnkovo aj monkey track.

 

Vzhľadom k tomu, že se jedná o fyzicky veľmi náročné disciplíny se nedá s plnohodnotným tréningom začať skôr jako psi kompletne vymenia zuby a dokončia fyzický vývin, čo je zhruba okolo jedného roku.

 

Na našem cvičáku sa postupne budeme snažiť vytvoriť podmienky na trening silových športov.

Bližší informace o trénincích a tréninkových dnech Vám poskytne Míša Mošovská na tel.čísle 721296740

 

 

High jump výskok do výšky na peška Jedná se o výskok na zavesného peška. Obvykle se začína na základnej výške 160cm. Na niektorých závodoch je to minimální výška, kterú psovod môže pre svojho psa zvoliť. Po zákuse do peška se pes musí udržať po dobu 5 sekúnd, aby mu byl pokus uznaný ako platný a potom pokračuje na ďalšiu handlerom zvolenú výšku. Pes má tri pokusy na platný zákus. Najlepší psi v tejto disciplíně skáču do výšky okolo 215 cm. Zpôsob výskoku je u každého psa individuálný, niektorí psi skáču prakticky z miesta, iní potrebujú menší rozbeh. Skákať sa môže z kteréhokoľvek miesta vytýčeného kruhu. Po celú dobu musí byť pes na vodítku.

Pre tento šport sú vhodnejší ľahší, svalnatí psi do váhy cca 25kg, ale sú aj těžší psi, ktorí skáču viac ako dva metre.

 

Hang time Pri tejto disciplíne pes skáče na peška zaveseného do výšky 160 cm a cieľom je, aby sa v zákuse udržal čo najdlhšiu dobu bez dotyku zeme. Bežné výkony sú okolo 30 - 45 minut. Najlepší psi vydržia aj viac ako  hodinu. Po celú dobu zákusu je pes na vodítku. 

 

Wall climbing Tento šport je podobný high jumpu, ale rozdiel je v tom, že psi nevyskakujú do výšky ale šplhajú po kolmej steně. Základná výška, ktorú musí zdolať každý pes je 160 cm, ďalšiu výšku si určí psovod. Rovnako ako  pri high jumpe se pes musí v zákuse udržať päť sekúnd, aby mu byl pokus uznaný za platný a na každú výšku má 3 platné pokusy. Vzhľadom k tomu, že na rozdiel od high jumpingu sa  skáče prieměrne do výšky až troch metrov, je nutné psa pod stenou istiť a v prípade neúspešného pokusu psa chytiť pred dopadom na zem, aby se predišlo možným zraneniam.

 

Weight pull sprint Ťahá se tojkolka na vzdialenosť 50 metrov (na niektorých závodoch staffbullíci ťahajú pneumatiku ). Psi sú rozdelení na psy a feny v kategóriach po 5 kg ( 15-20kg, 20-25kg, atd) a každá váhová kategória má odlišnú váhu (zátaž), ktorú ťahá. Vyhrává pes, ktorý vo svojej kategórii dráhu zdolá v najkratšom čase. Zároveň všetci sútažia o cenu Best time za najrychlejší čas sútěže.  Ako lákadlo se môžu použiťt hračky, pešky, loptičky….. zakázané sú pamlsky a iné žrádlo, iné živé zvieratá, rukáv a bič.

 

Tug of war Jedná se o preťahovanie , pri ktorom sú psi  pevne uviazaní ku kolíkom tak, aby se k sebe nedostali. Medzi psy se dá lano alebo  reťaz, na ktorej sú na  oboch koncoch pripevnené pešky. Psovodi  nechajú svoje  psy postupne zahryznúť a tým se závod odštartuje. Prehráva pes, ktorý ako prvý peška pustí. Psi sa preťahujú vo vyznačenom štvorci , do ktorého majú povolený vstup len psovodi a rozhodcovia. Psovodi môžu svojho psa povzbudzovať, ale len slovně – akýkoľvek fyzický dotyk je dôvod k okamžitej diskvalifikáci. Ďalším dôvodom k ukončeniu je pokiaľ si pes peška pokladá na zem a prekusuje alebo  si ho pridržuje labkami.  Súťaží se systémom „pavúk“ , po ktorom zostanú tri najlepšie psi, z ktorých zvíťazí ten, ktorý má na  konte víťazstvo nad oboma súpermi.  Na preťahovanie nie je vhodný obojok, pretože se na ňom pes škrtí. Ideálny je postroj, ktorý se používá napríklad na obrany.

 

 

 

Oprávnenie na webe

V prípade oprávneného užívateľa otvára nové možnosti

Meno

Heslo