Správny výber
Presne týmto teba začať. Treba si dobre vybrať. Ak si toťiž dobre vyberieť psa, máte na 50 % uľahčené súžitie so psom a s tým spojenú výchovu a výcvik. Je to ako s autom. Ak sa vám páčia minivany, zmierte sa s tým že pri vyrážaní z križovatky nebudete prvý, ale zato do neho naložíte kompletnú rodinu aj s kočíkom. Na rozdiel od auta, ktoré po návrate z práce odstavíte a ono tam bude stáť kým ho znovu nenaštartujete, váš pes v čase keď ho nevediete, či neovládate a on si nie je vedomý vydaného povelu, koná samostatne a samostatne sa rozhoduje. Takže vyberať treba naozaj s plnou vážnosťou.
Tu je zopár rád , ktoré by vám výber mohli uľahčiť:
1. Povedzte si na čo chcete psa. Psi sa delia do skupín hlavne podľa ich pôvodu vzniku a účelu využitia. Prostredie, v ktorom plemeno vznikalo a učel jeho využitia totiž ovplyvnili nielen vzhľad psa, ale najmä však jeho povahu . Jeho výška, váha, farba, dĺžka a kvalita srsti je to najmenej čo vás bude počas súžitia so psom ovplyvňovať. Uznáte to určite sami ak zistíte, že váš pes uteká , je prehnane ostrý k vašim návštevám, či sa s vami nechce hrať podľa vašich predstáv.
2. Ak ste si už vybrali skupinu psov , ktorá je vám nájbližšia ,zhodnoťte svoje vlastné možnosti (a nemyslím finančné ). Vek, hmotnosť a psychickú vyspelosť , osoby ktorá kupuje alebo ktorej kupujete psa. Váš úmysel, kúpiť 10 ročnému dieťaťu 40 kilového psieho kamaráta, totiž nemusí dopadnúť šťastne. Každý dospelý pes prechádza vo svojom vývine rôznymi fázami psyschyckého vývoja, v rámci ktorého si vytvára a ozrejmuje svoje postavenie v ľudskej aj psej svorke. Pokiaľ sa pes zaradí do svorky správne, t.j. bez vedomia, že sa v nej niečo môže meniť, prestane si neustále overovať svoje postavenie a jeho zvládnutie je oveľa jednoduchšie. Postavenie voči ostatným si pes utvára vždy v nových sitáciach a takými je aj prechádzka na ulici, alebo návšteva cvičáku. Pes veľmi dobre odhadne fyzickú a psyschickú vyspelosť svojho psovoda. Niektoré plemená pri ich pracovnej upotrebiteľnosti museli mať určitú dávku sebavedomia a zdravej dominantnosti. Boli to všetky tie, ktoré museli priamo čeliť lovenej zveri, alebo strážiť zverený majetok. Pri týchto si nemôžete byť istý ani tým, že si kúpiťe menšie plemeno a ich výchovu je vhodnejšie zveriť dospelej osobe.
3. Ak už poznáte vlastnosti, veľkosť aj vzhľad Vášho budúceho psa vyberte si chovateľskú stanicu, z ktorej by ste chceli vaše šteniatko. Pokiaľ chcete psa na výstavy zájdite na výstavy, pokiaľ chcete psa na výcvik, zájdite na súťaže a pozrite si „svojich“ rodičov naživo alebo na internete. Pokiaľ sa jedná o pracovné plemeno môžeme vám poradiť u nás v klube. Dobrý chovatelia sa totiž starajú aj o výchovu a výcvik svojich jedincov a teda je vysoko pravdepodobné, že ich poznáme.
4. Pokiaľ chcete, aby sa vaše dieťa venovalo výchove a výcviku uľahčite mu to výberom vhodného plemena a jedinca. Vhodnejšie sú predovšetkým menšie rasy, spoločenské alebo menšie ovčiarske plemená. Podľa veku dieťaťa je možné mierne posúvať hranicu veľkosti , energickosti adominancie psa. Každopádne samostatný vplyv na výchovu a výcvik psa je možné očakávať až vtedy keď aj u vášho dieťaťa sa začne prejavovať rast vlastného sebavedomia a identity. t.j.v puberte. Vhodne vybraný psík bude pre pre vaše dieťa naozaj úžasný spololočník.
5. Pokiaľ vyberáte psa do rodiny, rodinného domu počítajte s tým, že správnu možnosť zaradiť sa do vášho rebríča mu môžete dať práve Vy.
6. Pokiaľ si chcete vybrať psíka na aktívny šport, v ktorom oceníte a hlavne uplatníte jeho prirodzené vlohy hľadajte rodičov s prirodzenými vlohami ( farba srsti je v tomto prípade druhoradá). Vhodnou výchovou a výcvikom sa dajú vlohy rozvíjať, ale ak chýbajú čakajú vás ťažké chvíľe a treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou.
7. Výchova a výcvik psa je jedinečný proces. Niekedy to vyzerá tak, že nie pán si vyberá psa, ale pes pes si vyberá pána. Vo dvojici pán a pes je to toťiž človek, ktorý v sebe musí nájsť vhodný spôsob komunikácie so psom a prispôsobiť sa mu. Pes je vždy psom. Má svoje vrodené vlohy a získané skúsenosti a správa sa podľa nich. A je na človeku, aby svojho psa čo najlepšie spoznal.
My vám v tom môžeme len pomôcť.