Správna starostlivosť

  • Domov
  • Poradňa
  • Správna starostlivosť

Správna starostlivosť

 

Aby mala výchova a výcvik správny záčiatok, je treba už doma počas prvých dní a týždňov postupovať  a dodržiavť určité zásady. Ak ste si už dobre vybrai, bola by škoda doma niečo pokaziť. Ťeniatko sa od prvého dňa učí vašim nepísaným pravidlám spoluexistencie. Jeho mozog  je nastavený na vás. Ak aj plnujete mať psa vonku je dobré ak ho v prvých dňoch môžeťe mať vo vnútri v dome so sebou. Do lehna mu dajte vaše staré nosené odevy, ktoré večer so seba vyzlečiete. Veľmi to uľahčí  získanie si vzťahu k vám a istoty v novom domove.  Spolu so starým vašim napachovaným oblečením ho po pár dňoch môžete premiestniť do voliéry, z ktorej ho treba čo načastejšie vyberať.  Naučte šteniatko od prvých dní , aby vás sledovalo všade kam sa pohnete. Oslovujte ho menom, ukazujte mu maškrtku a často mu ju dávajte. Pre celý život si musí zapamätaľ, že sledovať  Vás sa mu oplatí. Treba ho naučiť hrať sa pre vás vhodným spôsobom. Určite rado okusuje všetko čo mu príde do cesty, tak ho treba naučiť na predmety, ktoré sú na to určené. Spočiatku stačí pevná riflovina,postupne treba prejsť na kožu. Nevhodné sú rôzne uzly, hračky s umelými a nerovnorodými časťami.  Postup hry je vždy rovnaký. Hru začínate vy, ukážete hračku v pohybe na zemi , ak šteniatko ukáže záujem, pochválite , umožníte mu zakusnúť a po pár sekundách necháte vyhrať. Vždy vyhrať!!!

 
 

Ak už je šteniatko zvyknuté na obojok a vodítko, robte to na vodítku. Nech sa mu len tak pľance popod nohy. Čím skôr si naň zvykne , tým lepšie. Keď necháte šteniatko vyhrať, môžete chtiť vodítko a krátko sa s ním prejsť , kým si predmet nosí . Cúvajte a chváľte, nech si ho nosí smerom k vám. Sústavne ho chváľte a cúvajte. Neberte mu predmet. Treba ho naučiť , istote a dôvere, že ak vám predmet donesie, vy mu ho nezoberiete. Túto formu hry opakujte dookola 4-5 krát. Potom nechajte šteniatko na  dĺžku vodítka od vás odbehnúť  a trochu vydýchnuť. Ak handru pustí, rýchlo mu ju vezmite a ak má ešte chuť hrajte sa znovu. Občas, ale len veľmi , veľmi občas mu jeho korisť vymeňťe za maškrtku. Keď ju pustí dajte mu odmenu a hrajte sa ďalej. Nikdy tým hru nekončite.  Hru končite tak, že počkáte až šteniatko samo pustí handru a vtedy mu ju vezmete.  Po pár dňoch  sa šteniatko určite bude vedieť sústrediť na „vašu“  formu hry  a postupne  ustúpi od chytania nohavíc, či rúk.
Aby bola výchova a výcvik efektívna jej nutnou súčasťou je oddych.  Ak máte  šteniatko vonku , voliera je ideálna. Ak máte psa v byte, treba ho cielene od malička učiť samote. Po vychádzke a hre ho treba odložiť na miesto a pobyt na ňom postupne predlžovať.      
      

Postupne šteniatko  voďte a hrajte sa s ním v nových priestoroch. Denne stačí hra 3xcca 5min. Ostatné nech je len vychádzka ( najlepšie na voľno ), nasledovanie a privolávanie. Maškrtky treba voliť malé a spratné. Vhodný je tvrdý syr, párky, salamka, varené mäso. Základom dobrého vývinu je kvalitná a vyvážená strava, do ktorej maškrtky nie vždy zapadajú.

 

Ak sa rozhodnete kŕmiť granulami má to niekoľko úskalí. Existuje množstvo druhov , množstva výrobcov a všetci sa snažia predať. Množstvo výrobcov dodáva na trh granule prehnane sýte ( veľa bielkobvín a tukov ), čím deklarujú vyššiu žravosť krmiva. Určite to ale nie je dobré pre rast  a správny vývin kostry. Popri genetike je najčastejšou príčinou vzniku dysplazie práve nadmerný a rýchly rast kostr y a nadváha.  Na základe vlastných skúseností vám môžeme doporučiť  krmivá HAPPY DOG s dvojfázovým krmením mladých zvierat.

 

Oprávnenie na webe

V prípade oprávneného užívateľa otvára nové možnosti

Meno

Heslo